Józef Miernik, jako syn Anny i Antoniego Miernika, urodził się w Gadce (powiat starachowicki woj. świętokrzyskie) w rodzinie gospodarzy. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Gadce, gdzie ukończył cztery klasy. Wszyscy uważali go za bardzo ambitnego i uczynnego chłopca. Po przeniesieniu się w roku 1918 wraz z całą rodziną do Halinówki (dzisiejsza Ukraina) Józef zaczął uczęszczać na zajęcia koła strzeleckiego. Tam nauczył się działać w grupie i posługiwać się bronią palną oraz uczestniczył w ćwiczeniach samoobrony.

Mając 21 lat wyjechał do Łucka, aby służyć w wojsku. Po dwóch latach ciężkiej i aktywnej służby dostał w nagrodę propozycję studiowania w szkole oficerskiej. Nie mając na początku matury, przez trzy lata zdobył średnie wykształcenie, a następnie ukończył studia ze stopniem podporucznika. Po studiach wysłano go na służbę do Radomia, gdzie służył w 3 Pułku Artylerii Lekkiej. Kiedy tam przebywał, wybuchła II wojna światowa. Na początku wojny (1939 r.) został awansowany na porucznika.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski został uwięziony w obozie w Kozielsku. W listach wysyłanych do swojej narzeczonej pisał, że dobrze się tam czują i są dobrze traktowani (pewnie pisał tak, żeby nie martwić rodziny). Pisał również, że kazali im budować drogę i nie wie, kiedy skończą. Z czasem paczki nie dochodziły, a rodzina, czytając listę katyńską, na której widniało nazwisko Józefa Miernika, była już przekonana, iż Józef Miernik został zamordowany.

katyń CopyW 2008 roku rozpoczął się ogólnopolski społeczny Program upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej „KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”. Celem Programu jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jedno nazwisko. W Programie uczestniczy już ponad 3.000 instytucji z Polski i spoza jej granic, w tym nasz szkoła. 

Uroczystość posadzenia dębu upamiętniającego postać kpt. Józefa Miernika, odbyła się w naszej szkole 17 września 2009 r. W uroczystości uczestniczyła rodzina zamordowanego w Katyniu kpt. Miernika, władze Miasta Braniewa, kombatanci, osoby duchowne, harcerze oraz pracownicy i uczniowie szkoły. Obok Dębu Pamięci stanął brzozowy krzyż i kamień z tablicą pamiątkową.

Od tamtego momentu Dąb Pamięci dwa razy w roku gromadzi wszystkich tych, którzy pragną podtrzymywać pamięć Golgoty Wschodu. Dzięki staraniom Państwa Alicji i Dariusza Mielke, którzy należą do rodziny kpt. Józefa Miernika, w 2013 r. przy Dębie Pamięci wkopano urnę z ziemią katyńską. Wydarzenie to upamiętniła kamienna tablica ze stosownym napisem.